ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka – założyciela WIKINGA

Bardzo ciężko pisać nam ten wpis, niestety … 29 kwietnia 2021, niespodziewanie i nagle zmarł założyciel ŚSK Wiking, Krzysztof Krawczyk.
Prezesie, Panie Krzysztofie, Krzyśku, Krzysiu……miałeś dopiero 57 lat, taki młody, pełny życia, uśmiechnięty, tak bardzo pozytywny…
Zawsze dla ludzi i do ludzi. Byłeś działaczem społecznym, pedagogiem, sportowcem, przyjacielem, kolegą, nauczycielem w końcu dobrym tatą i mężem.
Zarażałeś wszystkich swoją pasją do turystyki i sportów. W swojej pasji i pracy byłeś najlepszy, czego dowodem są dziesiątki nagród, wyróżnień, medali za osiągnięcia własne jak i pracy z ludźmi.  Uczyłeś i szkoliłeś rekreacji i sportu z uśmiechem. Lecz przede wszystkim uczyłeś ludzi bycia dobrym, poszanowania do natury i innych.
Mówiłeś, że nie ma rzeczy niemożliwych. Motywowałeś wszystkich do działania i realizowania wymarzonych celów.
5 maja w Gliwicach na cmentarzu Lipowym przy ul. lipowej, w ostatniej drodze towarzyszyło Tobie kilkaset osób z całej Polski… były wiosła, wieńce, sztandary, kwiaty, znicze, łzy i wspomnienia.

KILKA SŁÓW O PREZESIE I JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO:

Krzysztof Krawczyk, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Nauczyciel i pedagog.
Nabył uprawnienia instruktora kajakarstwa I stopnia Polskiego Związku Kajakowego. Był też sędzią górskim kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego, weryfikatorem odznak turystycznych PTTK i PZK,
przodownikiem kajakarstwa I stopnia PTTK, ratownikiem wodnym oddziału Jastrzębie Zdrój, żeglarzem jachtowym, sternikiem motorowodnym.
Dwukrotnie odznaczany medalem zasług PZKaj dla rozwoju kajakarstwa w Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczany przez wojewódzkie WOPR Katowice brązową i srebrną odznaką „za zasługi”. Działacz NSZZ „Solidarność” , w zarządzie oświaty Gliwice. Nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dyrektora oraz prezydenta miasta Gliwice za swoją pracę.

Pomysłodawca, Komandor i sędzia Ogólnopolskich Spływów Kajakowych:

 • WISŁOK
 • MAŁA PANEW
 • KANAŁ GLIWICKI
 • KŁODNICA
 • BRYNICA
 • CISA ( Węgry) pierwsze w kraju kajakowe obozy zagraniczne
 • LOARA ( Francja) pierwsze w kraju kajakowe obozy zagraniczne

Dzięki jego staraniom, i organizacji corocznej ogólnopolskiej imprezy kajakowej na rzece
Mała Panew, stała się ona tłumnie odwiedzanym miejscem rekreacji przez tysiące ludzi każdego weekendu.
To dzięki niemu, dzika i brudna rzeka w latach 90-tych, jest dziś hitem turystyki kajakowej na Górnym i Opolskim Śląsku.

Prócz pasji i zamiłowania do sportów i turystyki wodnej, posiadał uprawnienia:

 • instruktora sportu : narciarstwa zjazdowego
 • trenera piłki ręcznej
 • trenera futsalu i piłki nożnej
 • instruktor wspinaczki , alpinista
 • instruktor badmintona

Przez ponad 30 lat związany z dawną Szkołą Kolejową w Gliwicach, dziś Zespół Techniczno-Informatyczny w Gliwicach, jako nauczyciel wychowania fizycznego.

KRZYSZTOF KRAWCZYK I WIKING jak to się zaczęło…..

W 1995 roku nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Krawczyk wpadł na pomysł, aby zorganizować spływ kajakowy dla swoich uczniów. I właśnie wtedy pierwszy raz rzeka Mała Panew ujrzała kajakarzy z Gliwic. Następnie po 2 latach pływania na pobliskich rzekach z młodzieżą w 1997 roku, inicjator aktywnego spędzania czasu nad wodą, wpadł na pomysł, aby przy Zespole Szkół Kolejowych (dzisiejszy Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych) założyć dla swoich uczniów klub kajakowy.

W 1998 roku Gliwicki Klub Kajakowy został przyjęty w grono członków Polskiego Związku Kajakowego w Warszawie oraz PTTK Zarządu Głównego Komisji Turystyki Kajakowej.
W tym samym roku Gliwicki Klub Kajakowy WIKING szybko zdobywał sympatyków na Śląsku, czego dowodem było posiadanie w swoich szeregach 130 członków.

Rok 1999 obfitował w wiele sukcesów, między innymi po raz pierwszy drużyna WIKINGA wyruszyła na I klubowy spływ zagraniczny rzeką Morawą w Czechach.
Zorganizowaliśmy również I-wszy obóz kajakowy w Ośrodku Harcerskim FUNKA w Borach Tucholskich o czym rozpisywały się lokalne media.
Ogromnym wyróżnieniem jakim otrzymaliśmy od Polskiego Związku Kajakowego była nagroda za „najlepszą pracę z młodzieżą w Polsce”, zaś media branżowe oraz kluby kajakowe często wyróżniały WIKINGA jako jeden z najlepszych klubów kajakowych w Polsce z ogromnymi sukcesami.

W 2000 roku dzięki staraniom prezesa Krzysztofa Krawczyka, otworzyliśmy sekcję KANU-POLO, powstały dwie drużyny seniorów i juniorów, które z powodzeniem walczyły o laury na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Szkolenia odbywały się na krytym basenie w Knurowie-Szczygłowicach oraz akwenach otwartych takich jak Czechowice, Pławniowice.
Zwieńczeniem pracy trenerów było zdobycie w 2000 roku V-ce mistrzostwa śląska seniorów w KANU-POLO.

W 2001 roku zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd klubowy na Słowację ( rzeki Kysuca i Brawa ).
Przez wiele lat Gliwicki WIKING zdobywał liczne medale, puchary oraz nagrody rzeczowe zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej podczas Ogólnopolskich Spływów Kajakowych.

Lata 2001-2004 to rozkwit Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego, gdzie we wrześniu przez 3 dni, pływali po rzece kajakarze z całej Polski w rekordowych ilościach 150 uczestników.

W 2010 prezes Krzysztof Krawczyk wpadł na pomysł zorganizowania pierwszego Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego na Kanale Gliwickim i Kłodnicy, a w 2012 I-wszy Ogólnopolski Spływ Kajakowy na rzece Wisłok na Podkarpaciu.

Śląskie Stowarzyszenie Kajakowe WIKING wychowało, wypromowało i wyszkoliło wielu  instruktorów turystyki kajakowej Polskiego Związku Kajakowego oraz sędziów, którzy przekazują swoje zamiłowanie do pływania w kajaku młodemu pokoleniu, w różnych częściach kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *